top of page
Szukaj

Okiem fizjologa: HYROX jest ciekawym wyzwaniem. Sprawdź 5 powodów, dlaczego!

Zaktualizowano: 21 kwi


Dlaczego, z fizjologicznego punktu widzenia, HYROX jest tak fascynujący? Łączy bowiem elementy biegu wytrzymałościowego z intensywnym treningiem siłowo-wytrzymałościowym. Dzięki temu aktywuje różne systemy energetyczne i wymaga zróżnicowanych predyspozycji fizjologicznych.


Ta nowoczesna dyscyplina sportowa jest wyjątkowa.

Poznaj 5 powodów i przekonaj się, dlaczego!



Jak wygląd wyścig HYROX?
Jak wygląda wyścig HYROX?


  1. Tlenowa i beztlenowa energetyka wysiłku podczas jednego startu


Podczas HYROX organizm korzysta z dwóch ważnych sposobów wytwarzania energii.


Pierwszy, to energia pozyskiwana z tlenu. Dzięki niej możliwy jest długi bieg oraz utrzymanie stałego tempa. Jest to charakterystyczna energetyka wysiłków cardio.


Drugi, to energia wytwarzana bez udziału tlenu, czyli tak zwana glikoliza beztlenowa. To ona pozwala wykonać krótkie, bardzo intensywne ćwiczenia, wymagające dużo siły w krótkim czasie.


HYROX wymusza korzystanie z obu tych źródeł energii, co czyni ten sport bardzo wszechstronnym.

Ergometr Narciarski
Ski Erg

  1. Wytrzymałość, ale też siła


Niektóre ćwiczenia w HYROX wymagają generowania dużej mocy. Oznacza to, dużą ilość wykonywanej pracy i/lub dużą wagę dźwiganego ciężaru, w krótkim czasie.


W takich okolicznościach organizm korzysta z systemu fosfagenowego, który działa bardzo szybko, ale tylko przez krótki czas. System fosfagenowy kształtowany jest głównie podczas wysiłków o charakterze siłowym lub sprinterskim.



Wall Balls
Wall Balls


  1. HYROX to nie tylko bieganie, ani nie tylko ćwiczenia siłowe


Stałe przechodzenie, podczas jednego startu, z jednego rodzaju wysiłku do drugiego, wymusza szybkie dostosowywanie się do zmieniającego się tempa. Jest to konieczne, by dostarczyć mięśniom odpowiednią ilość tlenu i usunąć zbędne produkty przemiany materii. To wymaga od zawodnika dobrej kondycji i umiejętności kontrolowania tempa, by nie wypaść z rytmu i nie zmęczyć się za szybko.


  1. Trening hybrydowy


Nie wystarczy być tylko szybkim biegaczem lub tylko silnym na siłowni. Taki wyścig wymaga mięśni, które są zarówno mocne, jak i potrafią długo i pracować bez zmęczenia.


Regularne i zróżnicowane treningi poprawiają zdolność organizmu do magazynowania energii i efektywnego jej wykorzystywania. Dzięki temu możliwe są ćwiczenia dłuższe i intensywniejsze.


  1. Regeneracja podczas wyścigu


W HYROX nie ma długich przerw. Formuła wyścigu wymusza szybkie przejścia i adaptację do typu wysiłku, między kilometrowymi biegami a stacjami z ćwiczeniami.


Zdolność do efektywnego odpoczynku podczas biegania, tj. wysiłku tlenowego, czyli regeneracji glikogenu, wymaga wysokiego stopnia wytrenowania i ekonomizacji pracy.


Organizm musi posiadać zdolność do błyskawicznej regeneracji między kolejnymi etapami zawodów. Wszystko to ma bowiem przełożenie na końcowy wynik.



Finisz wyścigu HYROX Warsaw 2025
HYROX Warsaw 2025


HYROX to świetny przykład aktywności, która wymaga wszechstronnej sprawności: siły, wytrzymałości, szybkości i dobrej regeneracji.


Z punktu widzenia fizjologii, to fascynujące, jak różne systemy energetyczne i mechanizmy w ciele współpracują, by sprostać takiemu wyzwaniu. Jako fizjolog z pasją, polecam HYROX każdemu, kto chce poznać swoje ciało i poprawić formę - wielopłaszczyznowo.


Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować się do HYROX? Postaw na profesjonalne wsparcie i treningi dopasowane do Twoich możliwości.


Zapraszam do kontaktu!

Razem osiągniemy Twoje sportowe cele.


 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page